עיקרון ההוליזם ברפואה הסינית

-עיקרון ההוליזם נחלק ל2:, 1-גוף האדם נחשב ליסוד שלם אחד 2-האדם קשור לטבע.

1-גוף האדם נחשב ליסוד שלם אחד- גוף האדם מורכב מרקמות שונות ואיברים הכוללים בתוכם את האיברים הפנימים, מרידיאנים, 5 איברי החישה, 9 הפתחים, 4 הגפיים וכל חלקי השלד. האיברים והרקמות השונים מאוחדים לגוף שלם מאחר והם קשורים אחד לשני במבנה, בפיזיולוגיה ופתולוגיה.

מבחינה מבנית, הגוף סובב סביב 5 אברי YIN שהם הלב, הכבד, הטחול, הראות והכליות. דרך מערכת המרידיאניים ותפקודם של 6 אברי הYANG התואמים, 5 אברי החישה ו9 הפתחים הגוף הופך לשלם מאוחד שמחובר בין החלק התחתון לעליון והפנימי לחיצוני.

מבחינה פיזיולוגית, האיברים הפנימיים, למרות התפקודים השונים, משתפים פעולה האחד עם השני בתפקידיהם. לדוגמה מזון, מזון נכנס לקיבה שם מתחיל תהליך עיכול ראשוני. משם המזון עובר למעיים הדקים לעיכול נוסף הנעשה בעזרת התפקוד של הטחול בשינוע ושל המעי הדק בהפרדת הטהור מהעכור. בשלב זה החומרים המזינים נספגים ומומרים לאנרגיה (QI) ודם המשונעים לכל חלקי הגוף.

הפסולת מהמזון מועברת למעי הגס ושם הופכת לצואה המופרשת מהגוף דרך האנוס.

למעשה, הכבד, כיס המרה, והמחמם המשולש לוקחים גם חלק פעיל בתהליך העיכול.

ברור, שתהליך העיכול, ספיגת החומרים המזינים, הפיכתם לאנרגיה ודם וסילוק הפסולת מושגים ע"י שיתוף פעולה בין מספר איברים.

מבחינה פתולוגית, שינויי מחלה באבר אחד של הגוף, ישפיעו על איברים פנימיים נוספים, רקמות אחרות ואף על כל הגוף.      דוגמת הכבד. כשל בתפקוד הכבד בפיזור ו"חפירה" עלול להוביל לפגיעה בתפקוד הטחול ומכאן לפגיעה בעיכול ויכולת הספיגה.                                                

אלו הסיבות שהאבחנה הקלינית והטיפול נעשים תוך התבוננות על כל מרכיבי הגוף כאחד שלם.

 

2-הקשר בין האדם והטבע. בני האדם חיים בטבע שמספק להם את צרכיהם כאור שמש, אויר ומים. שינויים בטבע משפיעים באופן ישיר או עקיף על גוף האדם ויוצרים תגובה פיזיולוגית או פתולוגית. דוגמה-חמימות באביב, חום הקיץ, קרירות הסתיו או קור החורף ישפיעו על גוף האדם בצורה שונה.  באביב ובקיץ חמים וחם האנרגיה השולטת היא אנרגית YANG. בעונות אלו נקבוביות הזעה פתוחות ישנה הזעה ופחות שתן. בסתיו ובחורף כאשר קריר או קר הYANG יורד בהדרגה. בעונות אלו נקבוביות הזעה סגורות יותר. זו הסיבה לשתן רב יותר ופחות הזעה בסתיו וחורף. מכאן לומדים שמשק המים מושפע ישירות מעונות השנה. אם מעבר העונות קיצוני מידי, שנות בצורות, חורף קר מאד וכיוצ"ב או שיכולת ההתנגדות של הגוף יורדת ויכולת הויסות נפגעת נראה פעמים רבות מחלות עונתיות חוזרות.

 

Dao Clinic- מרפאה לרפואה סינית, לספורטאי. פועלת משנת 2002 בהנהלת גיא קורן. דיקור, טווינה וצמחי מרפא.