כאבי גב

ישנן מספר אבחנות לגורמים לכאב גב:

QI STAGNATION/תקיעות של אנרגיה הגורמת לכאבי גב.

QI מבוטא כ-צ'י. QI היא האנרגיה שזורמת לאורכו ורוחבו של הגוף. ה-QI מאופיין בפעילות, הוא אקטיבי, דוחף ומזיז. הQI זורם ברובו דרך מערכת המרידיאנים, מערכת "תעלות" בה זורמת האנרגיה ומעט בכלי הדם. המטפל ברפואה הסינית דואג להבטיח את הזרימה החופשית של QI, את כיוון הזרימה התקין של ה-QI ושיש מספיק QI לתפקוד הגוף. כאשר QI לא זורם בצורה חופשית עלול להופיע כאב.

 

Blood stagnation/סטגנצית "דם" הגורמת לכאב גב.

ישנן 2 סיבות עיקריות לסטגנצית דם. הראשונה טראומה מקומית. הרמת משאות כבדים, פציעת ספורט, תאונת דרכים וכיו"ב. כל טראומה מקומית בגב תוביל למצב של סטגנצית דם. הטיפול במצב זה דומה לטיפול בסטגנצית QI. סטגנצית דם מאופיינת בדלקת מקומית, חבורה ו"סימנים כחולים" מקומיים. הגורם הנוסף לסטגנצית דם הוא היסטוריה של סטגנצית QI לא מטופלת. אחד מתפקידי הQI הוא להניע את הדם. תקיעות במשך זמן רב תגרום לנוזלי הגוף, התלויים ב-QI לפיזורם בגוף, להיתקע גם כן.

 

 Liver Qi Stagnation/סטגנציה באנרגית הכבד הגורמת לכאב גב.

אנרגית הכבד אחראית על זרימה חלקה ותקינה בגוף. מצבים רגשים/נפשיים שונים כתסכול ממושך, כעס וכיוצ"ב עלולים להוביל לפגיעה ביכולת ההזרמה של הכבד ולכאבי גב מאיכות של Qi Stagnation.

 

Kidney Deficiency/חולשת כליות הגורמת לכאבי גב.

כאב גב מחולשת כליות לא בהכרח מערב פגיעה בשרירים ובעצבים באזור הגב. הסיבה לרוב נובעת מחולשה של הגב התחתון. הכאב לרוב עמום ואינו מרפה כל היום. ברוב המיקרים כאב גב מסוג זה ילווה בסימפטומים נוספים. חולשת כליות תופיע בגיל מבוגר, אצל אנשים עם חוסר שעות שינה, עבודה מאומצת ללא מנוחה, עודף פעילות מינית, תזונה לקויה ועוד. הטיפול לרוב יכלול תזונה תומכת וצמחים מחזקים ומזינים.

 

הסיבות הנפוצות לכאבי גב תחתון:

טראומה- פציעות ספורט, תאונות דרכים, הרמת משאות ואו מתיחה בשריר הן סיבות שכיכות לכאבי גב תחתון. כאבים אלו יהיו אקוטים, חריפים במיוחד בשלבים הראשונים של הופעת הכאב. מעיניי הרפואה הסינית מצב זה שייך לסטגנצית דם וא Qi.

 

חולשה-אורך חיים מתיש, Overworking, גיל מבוגר יובילו לחולשת  Kidney(כליות). מצב כרוני, כאב עמום ומתמשך. סימפטומים נוספים שעלולים להופיע בחולשת כליות הם: כאבי ברכיים, צפצופים באוזניים, קור, חיות ירודה, עייפות. המושג ,איברים פנימיים, שונה מאד בין הרפואה המערבית לרפואה הסינית. חשוב מאד למטפל להבין את הפיזיולוגיה, והפתולוגיה של האיברים הפנימים וההבדלים בין הקונספט המערבי לסיני להצלחת הטיפול.

 

חדירת גורם חיצוני-הרפואה הסינית רואה השפעה ישירה לסביבה על בריאות האדם. פעמים רבות כאב הגב מוחרף במזג אויר קר ואו לח. כאב זה לרוב עמום ו"כבד" המוקל בחום.

הרבה פעמים נראה שילוב של מס סיבות. לדוגמת אדם עם חולשת כליות חשוף יותר לפציעות לעומת מי שסובל מפציעת גב, הגב נחלש ויהיה רגיש יותר לחדירת מחולל מחלה חיצוני.

 

אסטרטגיות טיפוליות לכאבי גב תחתון

-המרצת זרימת דם וQi.- תפקיד הדם ברפואה הסינית והמערבית דומה. הזרמת חומרי הזנה וריפוי בכל הגוף. "היכן ש-Qi זורם, דם זורם". כאשר הדם וה-Qi זורמים בחופשיות לא יופיעו כאבים. הזרמת דם לגב תחתון תזרז החלמה. צמחי מרפא, דיקור טווינה ישפרו את זרימת הדם וQi. בנוסף הפחתת הדלקתיות וסילוק החום של הדלקת הם פעילויות נוספות בטיפול בכאבי גב ברפואה סינית.

 

חיזוק Kidney לטיפול בגב התחתון. כפי שכבר ציינו, הרפואה הסינית מסתכלת על תפקידי האיברים הפנימיים בשונה מהרפואה המערבית. כאשר נזהה חולשת Kidney הגורמת לכאבי גב העיקרון הטיפולי שיוביל יהיה חיזוק והמשני יהיה הזרמת Qi ודם.

Dao Clinic- מרפאה לרפואה סינית, לספורטאי. פועלת משנת 2002 בהנהלת גיא קורן. דיקור, טווינה וצמחי מרפא.