צמחי מרפא לשיפור יכולת הספורטאי

 

 

 

 

בשנת 1947 הוגדר לראשונה המונח חומר אדפטוגני (Adaptogens) ע"י החוקר הרוסי לזרב ותלמידיו. "חומרים המעוררים באורגניזם מצב של עמידות מוגברת לא ספציפית המאפשרות התגברות והסתגלות ללחצים גבוהים, מתמשכים ולא רגילים". כלל זה ידוע לרפואה הסינית מזה כ- 3500 שנה. צמחי המרפא מחולקים לקטגוריות שונות שאחת מהן היא הצמחים ה"מחזקים". כאמור, צמח ממשפחת האדפטוגנים מגביר את כושר ההסתגלות, שיפור יכולת המערכות הפיזיולוגיות ומניעת קריסה במצבי לחץ קיצוניים.

דוגמאות לצמחים אדפטוגנים:

 

REN SHEN,  XI YSANG SHE- ג'ינסנג. לג'ינסג יכולות בהעלאת החיות והורדות תופעות לואי של סטרס. צמח זה נמצא בשימוש גבוהה מאד בארהב כצמח מחזק. המרכיבים הפעילים שבשורש מורידי מתח, מחזקי מערכת חיסון, מקלים על עיפות מנטלית ופיזית ומאזנים תפקודים של מערכות הגוף. ספורטאי מעידים שלקיחת הצמח משפרת מאד את הביצועים ללא תופעות לואי. נבחרות ספורט תחרותי ברוסיה מענפים שונים משתמשים בשורש מזה זמן רב מאד להתאוששות מאימוני סיבולת ומהירות.                                               

ישנם 3 סוגי ג'ינסג שנחשבים לאדפטוגנים, אסיתי, סיבירי ואמריקאי. הרפואה הסינית משתמשת בג'ינסנג האמריקאי בנוסף לשימוש המחזק כאדפטוגן כממקררים ומרגיעים. ובאסיתי כמחמם ומחיה בעיקר לאחר מחלה ממושכת.

מאז תחילת שנות ה-60 נחקר הג'ינסג הסיבירי במחקרים רפואיים כמשפיע על ערנות מנטלית,יעלות, איכות וכמות תפוקת עבודה. במחקר שהתבצע באירופה, נחקרו 232 מטופלים בני 25-60 שסבלו מעיפות לא מאובחנת. חציים  קיבלו 80 גר של ג'ינסנג אסיתי וחציים פלצבו. לאחר 21 יום תושאלו המטופלים שוב. המסקנות היו חיוביות בנוגע לרמת העיפות, עצבנות, חרדה ויכולת ריכוז (אולם לא חד משמעיות). לאחר 42 ימים התוצאות היו חד משמעותיות בנוגע לשיפור יכולת המטופלים ולשיפור במדדים.

 

DANG GUI-שורש האנג'ליקה סיננסיס (angelica sinensis)

על פי הרפואה הסינית Dang gui נחשב לאדפטוגן, צמח מחזק, השיך לקטגורית מחזקי דם. אחד מתפקידיו, שיפור הזרימה של הדם. הצמח יעיל מאד לאיזון הורמונאלי לנשים הסובלות ממחזור לא סדיר. לספורטאים הצמח יעיל בבנית שריר ויעול זרימת הדם.

 

He Shou Wu- ארכובית סינית

התרגום המילולי של השם הוא "לאדון HE יש שיער שחור". שם הצמח מתאר את יכולתו להחזיר למטופל את נעוריו ולשמר את אנרגית הנעורים. הצמח ידוע כמחזק טוב מאד את האנרגיה. כמו כן לצמח השפעה חזקה על השיער.

 

אלו רק מספר מצומצם של דוגמאות לצמחים מחזקים, אדפטוגנים. לרוב צמחים אלו ישתלבו במרשם המורכבהממספר צמחים למתן מענה רחב יותר. יחד עם זאת ניתן לקחת את הצמחים כבודדים במיקרים ספצים.

לסיכום. צמחי המרפא הם כלי עוצמתי ויעיל לשיפור יכולת פיזית ומנטאלית אצל הספורטאי. 

Dao Clinic- מרפאה לרפואה סינית, לספורטאי. פועלת משנת 2002 בהנהלת גיא קורן. דיקור, טווינה וצמחי מרפא.