נקע בקרסול

בעקבות פציעת קרסולו במשחק, ולאחר הניתוח השני שעבר, הבין סטף קרי, שחקן כדור סל מה-NBA, שעליו  לשנות גישה טיפולית בכדי שקריירת המשחק שלו לא תסתיים.

סטף קרי בחר בטיפול בדיקור ברפואה הסינית כשיטה שנמצאה יעילה מאד לזרוז ההחלמה ולהחזרת הספורטאי למגרש. הטיפול כלל דיקור סיני, טווינה ואימונים ספציפיים. ההצלחה הייתה כה גדולה עד שקבוצתו, ה-Warriors העסיקה שני מטפלים ברפואה סינית שנצמדו לקבוצה במשך כל העונה בבית ובמסעות למשחקי החוץ.

 

חשוב לציין כי נקע בקרסול הוא מתיחה או קרע של הרצועות המיצבות את הקרסול, מדיאלי או לטרלי. לרוב, הנקע נגרם מתנועה חדה, פתולוגית, של הקרסול. תנועות שכאלו יתרחשו בעקבות קפיצה ושינוי כיוון מהיר כפי שנמצא פעמים רבות במשחקי כדור כטניס, כדור סל, כדור רגל וכיוצב.

 

הסמפטומים לנקע בקרסול הם: כאב, נפיחות, אודם, קושי בדריכה והליכה.

ברפואת הספורט, הטיפול הסטנדרטי בנקע אקוטי הוא קירור המקום ע"י קרח להגבלת זרימת הדם למקום, הורדת הדלקת והנפיחות. מנוחה, וטיפינג ימנעו נזק נוסף למפרק. 

לאחר 48 שעות (או לאחר שהדימום הפנימי נפסק) מתחילים לעודד זרימת דם למקום.

הטיפול בנקע ברפואה הסינית מתבסס על עקרונות דומים לאלו שברפואה המערבית.

-בשלב האקוטי השאיפה היא קירור המקום והדבר יעשה ע"י קומפרסים עם צמחים מקררים.

-בשלב הפוסטאקוטי נטפל בעזרת צמחים קרים, מזרימים ומעודדי החלמה בקומפרסים ולקיחה פנימית, דיקור וטוינה.

-בשלב הכרוני הטיפול יהיה בעזרת צמחים מעודדי חידוש רקמות ואנטי דלקטיים.

 

במחקרו של Mou Zhixion נבדקו 31 מיקרים של נקע אקוטי. השיטה היתה לדקור נקודה אחת, sj4, שהושארה ל30 דקות. התוצאות הראו שיפור של 100% במצב המטופלים.

במחקרו של Huan et al נלקחה קבוצה של 77 חילים לוחמים עם פציעות של נקעים אקוטים  (58) וכרונים (19) כשממוצע הגילאים היה 30. הטיטפול כלל דיקור בשיטת הדיקור ה"צף". מתוך 58  מטופלים  עם נקע אקוטי, 21 הבריאו לאחר טיפול אחד, 22 לאחר 2 טיפולים, 10 לאחר 3 טיפולים וה5 הנותרים לאחר 4 טיפולים. בקבוצת הנקעים הכרונים, 5 דיוחו על החלמה לאחר טיפול אחד והיתר לאר 7 טיפולים. . רואים תוצאות מובהקות ליעילות הטיפול ברפואה סינית לנקעים, אקוטים וכרוניים כאחד.

מניסיוני הרב בעבודה עם ספורטאים ממקצועות שונים, הרפואה הסינית על כל מרכיביה נותנת מענה מצוין לטפול בנקעים ולזרוז ההחלמה.

 

Dao Clinic- מרפאה לרפואה סינית, לספורטאי. פועלת משנת 2002 בהנהלת גיא קורן. דיקור, טווינה וצמחי מרפא.