דיקור

 

 

תיאורית המרידיאנים ונקודות הדיקור הן הבסיס לטיפול בדיקור.

תיאורית המרידיאנים מפרטת את המסלולים המחברים חלקים שונים של הגוף תוך ישום קליני של נקודות הדיקור בעוד תורת הדיקור מבהירה את הקשר בין האיברים הפנימיים והמרידיאנים.

מרידיאנים ונקודות דיקור הם התיאוריות החשובות ביותר ברפואה הסינית להבנת ההסתכלות על שלמות הגוף.

מרידיאנים מתייחסים לערוצים המשנעים QI(אנרגיה) ודם, מאזנים YIN&YANG,  מחברים בין האברים הפנימיים, מקשרים את החלק החיצון עם הפנימי והעליון עם התחתון. מערכת המרידיאנים כוללת את המרידיאנים ואת ענפיהם (COLLATERALS). המרידיאנים הם ערוצים שזורמים לאורך הגוף בעוד הCollaterals- הם הענפים היוצאים מהמרידיאנים. בדרך זו המרידיאנים וענפיהם יוצרים רשת המחברת את כל חלקי הגוף, האיברים הפנימיים, 5 איברי החישה, 9 הפתחים, 4 גפיים ושלד לגוף שלם אחד.

תפקידם של המרידיאנים בחיבור חלקי הגוף מתבטא ב: הסדרת מצב QI (אנרגיה) והדם, השפעה על מצב האיברים הפנימים ואיזון התפקידים בין כל אברי הגוף הפנימיים. 

נקודות הדיקור הן המקומות בהן ה-QI (אנרגיה) והדם של האיברים הפנימיים והמרידיאנים מתפשטים, שופעים ושוקעים על פני שטח הגוף. שם הנקודה לרוב מצביע על המאפיין של הנקודה ותפקודה.

האיברים הפנימים מצד אחד והמרידיאנים ונקודות הדיקור מהחיצון של הגוף מצד שני, יוצרים גוף שלם אחד עם קשר הדוק ואחדות בין כל חלקיו.

המרידיאנים מחוברים לאיברים הפנימיים מצד אחד ולנקודות הדיקור מהצד השני, החיצוני.

נקודות הדיקור הן מקומות בהן הQI (אנרגיה) מהאיברים הפנימיים יוצא ונכנס, משפיע ומתפשט. האיברים הפנימים הופכים את החומרים לQI ודם בעוד נקודות הדיקור משנעות QI  ודם. כך שהאיברים הפנימיים מתפקדים כבסיס לפעילות המרידיאנים וה-QI (אנרגיה). ע"י דיקור נקודות לאורך המרידיאן נוצר גירוי של האיבר הפנימי ותפקודו חוזר לקדמותו. ישנן נקודות דיקור שתפקידן מקושר לחלק החיצוני של המרידיאן וע"י דיקור נקודות אלו מוסרות חסימות שיוצרות כאב לאורכו. נקודות אלו יעילות להקלה על כאבים המתבטאים בכאבי שלד שריר.

Dao Clinic- מרפאה לרפואה סינית, לספורטאי. פועלת משנת 2002 בהנהלת גיא קורן. דיקור, טווינה וצמחי מרפא.